top of page

Lär oss att be

lör 21 nov.

|

Malmö

"Lär oss att be" är en av frågorna som lärjungarna ställde till Jesus. Bön är att umgås med Gud. Bön kan förändra människor, platser, omständigheter och nationer. Wilberforce Bezudde har erfarenhet av förvandlande bön.

Lär oss att be
Lär oss att be

Tid & Plats

21 nov. 2026 10:00 – 13:00

Malmö, Köpenhamnsvägen 3, 217 43 Malmö, Sverige

Om evenemanget

Välkommen till tre timmar av bön och tillbedjan.

Vi är så glada att ha Wilberforce Bezudde med team på besök. De har stor erfarenhet av bön som förvandlar. Bön som förvandlar människor, omständigheter och nationer. De kommer att leda och inspirera oss att be.

Vi börjar kl.10.00 och kommer varva bön och lovsång fram till kl.13.00

Det kommer finnas te, kaffe och andra drycker under tiden.


Wilberforce Bezudde är en passionerad förkunnare av evangeliet om Jesus Kristus. Han är pastor i City Church International (CCI), en mångkulturell församling i Stockholm, och har även ett övergripande pastoralt ansvar för City Church Kampala i Uganda.

Wilberforce är ordförande för Smile of Hope Africa (SOHA), en humanitär organisation som arbetar för att ge utsatta och föräldralösa barn i Afrika möjlighet till utbildning, omsorg och en ljusare framtid. Han är även en av grundarna till City Church Africa och ordförande för organisationens styrelse.

Hans engagemang sträcker sig också till hållbar utveckling och fattigdomsbekämpning genom Just Earth Uganda, ett initiativ som han var med och etablerade 2017. Genom praktiska jordbruksutbildningar får människor i utsatta områden i Uganda kunskap och verktyg för att bli självförsörjande, förbättra sina levnadsvillkor och skapa en hållbar framtid för sina familjer.

Wilberforce brinner för att förena evangeliets budskap med konkret handling, där tro, medmänsklighet och långsiktig samhällsförändring går hand i hand.

Just nu pågår ett namnbyte där Just Earth Uganda kommer att heta BALA Africa - vilket vi kommer att få höra mer om.

Dela

bottom of page